Search

Kontakt

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina
 
pl. Św. Józefa 5
62-800 Kalisz
tel/fax 62 767 40 81

 

„człowiek, ludzie” Stanisława Dróżdża w Galerii Pulsar

23 lutego, w czwartek, o godz. 19.00 zapraszamy na wernisaż wystawy Stanisława Dróżdża.

„[…] zwykle jest tak, że nagle mi się coś objawia. Zawsze coś innego. Czasem chodzę z myślą przez wiele dni, a czasem tygodni i niczego nie notuję. I nagle ten przebłysk jest impulsem. Biorę długopis i szoruje po kartce papieru-tak zwykle powstają moje teksty. Świadomie i w podświadomości. Lub odwrotnie, ale zawsze się zazębiają te dwie rzeczy. Moja podświadomość gdzieś tam ciągle pracuje na określonych pasmach i to są te same pasma, z których korzystam przy robieniu  tekstów konkretystycznych. Jeśli coś z podświadomości przeciśnie się do świadomości, nawet zupełnie niewinny przedmiot, jakaś cyferka, komórka, cokolwiek, luka lub słowo, to wtedy już zaczynam pracować nad tekstem. Nad pojęciokształtem.”
Stanisław Dróżdż

W Galerii Pulsar zostanie zaprezentowany cykl prac Stanisława Dróżdża „bez tytułu (człowiek, ludzie)”, który powstał w latach 1971-1974. Od odręcznych notatek, szkiców i zapisów na maszynie będzie można przyjrzeć się w intelektualnej transgresji litery-słowa-pojęcia-obrazu aż po ostateczny przestrzenny wymiar pojęciokształtu.
Stanisław Dróżdż wykonanie obiektów zlecał różnym osobom, ale to właśnie notatki i szkice z archiwum artysty pozwalają odczuć fenomen jego koncepcji w najczystszej postaci.

Stanisław Dróżdż urodził się 15 maja 1939 roku w Sławkowie. W roku 1955 przeniósł się do Wrocławia gdzie ukończył Technikum Ekonomiczne (1959) i filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim (studia w latach 1959-1964). Do końca życia mieszkał i tworzył we Wrocławiu. Zmarł 29 marca 2009 roku. W okresie studiów i bezpośrednio po nich pisał wiersze tradycyjne (lingwistyczne) i takimi zadebiutował w 1964 roku w piśmie „Arka”. Zdobył za nie szereg nagród na konkursach poetyckich. W 1965 roku otrzymał główną nagrodę na IV Kłodzkiej Wiośnie Poetyckiej – Kryształowego Lwa. Utwory konkretystyczne zaczął tworzyć w roku 1967, od początku określając je autorskim terminem „pojęciokształty”. Tekst Pojęciokształty stanowiący rodzaj manifestu artystycznego, w którym sformułował podstawowe idee i założenia swojej twórczości. Od 1971 roku stale współpracował z Galerią Foksal w Warszawie, gdzie odbyła się większość premierowych pokazów jego dzieł. Od 1975 roku należał do Związku Polskich Artystów Plastyków. Dróżdż był inspiratorem i animatorem ruchu konkretystycznego w Polsce. Zorganizował wiele wystaw, na których prezentował twórczość autorów polskich i zagranicznych – wśród nich były prezentacje prac Václava Havla oraz Iana Hamiltona Finlay’a. Przygotował także w latach 1979-1990 pięć sesji naukowych poświęconych temu nurtowi. Jest autorem antologii polskiej poezji konkretnej: „Poezja konkretna. Wybór tekstów polskich oraz dokumentacja z lat 1967-1977”, wydanej w 1978 roku. W czasie swojej ponad 40-letniej pracy artystycznej otrzymał wiele nagród i wyróżnień. W 2002 roku został laureatem nagrody Fundacji Nowosielskich za twórcze i wizjonerskie połączenie dwóch duchowych dziedzin: sztuki i poezji. Wziął udział w ponad 300 wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Reprezentował Polskę na najważniejszych prezentacjach poezji konkretnej, sztuki współczesnej, sztuki konceptualnej za granicą, m.in. sound text – ?concrete poety–visual texts w Stedelijk Museum w Amsterdamie (1970-1972), 50 Biennale Sztuki w Wenecji (2003) oraz Beyond Geometry, Experiments in Form, 1940s-1970s w Los Angeles County Museum of Art w Los Angeles (2004). Prace Stanisława Dróżdża znajdują się w kolekcjach polskich i zagranicznych.

Pełna informacja o artyście i jego dorobku znajduje się na stronie internetowej: www.drozdz.art.pl.

Biuletyn Informacji Publicznej Artyści Kaliscy Facebook Twitter YouTube

Instytucja Kultury Miasta Kalisza