Search

Kontakt

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina
 
pl. Św. Józefa 5
62-800 Kalisz
tel/fax 62 767 40 81

 

„Otwieranie obrazu: twórczość Bartosza Kokosińskiego a przemiany malarstwa nieprzedstawiającego” – wykład prof. Marty Smolińskiej

Serdecznie zapraszamy 22 marca o godz. 18.00 na wykład prof. Marty Smolińskiej pt. „„Otwieranie obrazu: twórczość Bartosza Kokosińskiego a przemiany malarstwa nieprzedstawiającego”.

Profesor Marta Smolińska jest historyczką i krytyczką sztuki, a także kuratorką. Interesuje się przede wszystkim sztuką i teorią sztuki oraz krytyką artystyczną II połowy XX wieku oraz wieku XXI. W swoich dotychczasowych badaniach zajmowała się jednak również sztuką około 1900 oraz sztuką I połowy XX wieku. Ostatnio w centrum jej zainteresowań badawczych znajdował się nieprzedstawiający obraz sztalugowy i procesy przemian, jakim podlegał on po roku 1945. Obecnie pracuje m.in. nad związkami projekcji wideo i obrazu sztalugowego od lat 60. do współczesności, zjawiskiem haptyczności w sztuce współczesnej i przewartościowaniem hierarchii zmysłów, zagadnieniem cielesności obrazu, antropologią skóry w malarstwie, motywem włosów w sztuce współczesnej oraz nieczytelnością w relacji do pisma i palimpsestu. Analizuje również nowe typy pomników i antypomników (np. antypomniki nomadyczne), a także wybrane nurty współczesnej sztuki austriackiej, rumuńskiej i tureckiej.

Wykład jest realizowany w ramach otwartego i wielowymiarowego cyklu dyskusji o sztuce pt. WYZWANIA SZTUKI.

 

prof. nadzw. UAP dr hab. Marta Smolińska: historyczka i krytyczka sztuki; kuratorka; w latach 2003-2014 adiunkt w Zakładzie Historii Sztuki Nowoczesnej w Katedrze Historii Sztuki i Kultury UMK w Toruniu; od 1.X.2014 profesorka w Katedrze Historii Sztuki i Filozofii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu; od 1.X.2016 kierowniczka tejże Katedry; trzykrotna stypendystka Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (Program Start. Stypendia dla Młodych Uczonych: edycje 2005 i 2006; Program Kwerenda: edycja 2008); stypendystka DAAD na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie (2012); laureatka fellowship w Graduierten Schule für Ost- und Südosteuropastudien an der Ludwig-Maximilians-Universität w Monachium (2014); laureatka fellowship Stiftung Hans Arp w Berlinie; członkini polskiej sekcji AICA; współorganizatorka międzynarodowej konferencji „Re-Orientierung. Kontexte der Gegenwartskunst in der Türkei und unterwegs“ na Ludwig-Maximilians-Universität w Monachium (2015); autorka książek: „Młody Mehoffer” (wyd. Universitas, Kraków 2004), „Puls sztuki. OKOło wybranych zagadnień sztuki współczesnej” (wyd. Galeria Miejska Arsenał, Poznań 2010), „Otwieranie obrazu. De(kon)strukcja uniwersalnych mechanizmów widzenia w nieprzedstawiającym malarstwie sztalugowym II połowy XX wieku” (Wydawnictwo Naukowe UMK, Toruń 2012) oraz „Julian Stańczak. Op art i dynamika percepcji” (wyd. Muza, Warszawa 2014); autorka wielu rozpraw z historii sztuki i tekstów krytycznych (publikowanych m.in. na łamach „Artium Quaestiones”, a także „Arteonu”, „Artluka”, „Exit”); wiceprzewodnicząca Rady Programowej CRP w Orońsku.

 

Biuletyn Informacji Publicznej Artyści Kaliscy Facebook Twitter YouTube

Instytucja Kultury Miasta Kalisza