Search

Kontakt

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina
 
pl. Św. Józefa 5
62-800 Kalisz
tel/fax 62 767 40 81

 

Postój ze Sztuką – Tadeusz Kulisiewicz

Decyzją Rady Miasta Kalisza rok 2019 został ustanowiony Rokiem Tadeusza Kulisiewicza.

Celem Roku Kulisiewicza jest przypomnienie oraz popularyzacja dorobku wybitnego grafika. W ramach kolejnej odsłony projektu „Postój ze Sztuką” Galeria Sztuki im. Jana Tarasina włącza się w obchody Roku Kulisiewicza. W związku z tym, w lipcu i sierpniu na kaliskich przystankach zagości siedem prac Tadeusza Kulisiewicza ze zbiorów MOZK, na podstawie których wykonane zostały wersje cyfrowe. Zachęcamy, aby przystanąć i zapoznać się z twórczością kaliszanina! A dla tych z Państwa, którzy chcą dowiedzieć się o życiu i twórczości Tadeusza Kulisiewicza nieco więcej, przygotowaliśmy kilka słów o artyście. Zapraszamy do lektury!

Tadeusz Kulisiewicz, rysownik, grafik. Urodził się 13 listopada 1899 roku w Kaliszu. Studiował w Państwowej Szkole Sztuk Dekoracyjnych w Poznaniu (1922-1923) i w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie (1923-1929) w pracowniach profesorów Miłosza i Mieczysława Kotarbińskich oraz Władysława Skoczylasa. W latach 1933-1939 prowadził kursy rysunku w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Mieczysława Kotarbińskiego. Od 1946 roku był profesorem ASP w Warszawie. W 1955 roku został członkiem-korespondentem Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie, a w 1965 roku otrzymał honorowe członkostwo Akademii Sztuk Pięknych we Florencji.

Kulisiewicz cechował się znakomitą znajomością warsztatu graficznego, szczególnie drzeworytu. Artysta odbył kilka egzotycznych podróży między innymi do Chin (1952), do Indii (1956), dwukrotnie do Meksyku (1957, 1959), do Brazylii (1962) na Kubę (1977). Wyjazdy te wywarły istotny wpływ na jego twórczość. Kulisiewicz zafascynowany nowymi kulturami, stworzył szereg rysunkowych cyklów nawiązujących do swoich podróży. Jednak jego najważniejszą podróżą okazała się być wędrówka do Szlembarku, góralskiej wioski nad Dunajcem. Stamtąd artysta, zobaczywszy jak wygląda życie mieszkańców walczących o przetrwanie i ich zmagania z ciężką pracą, wykreował własne doświadczenie, poprzez które filtrował swoje późniejsze wyjazdy. W swojej twórczości skupiał się przede wszystkim na samym człowieku, zacierając przy tym różnice wynikające z pochodzenia czy kultury.

Artysta był laureatem srebrnego medalu na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu w 1919 roku, I nagrody na I Międzynarodowej Wystawie Drzeworytów w Warszawie w 1933 roku, nagrody UNESCO na 27. Międzynarodowym Biennale Sztuki w Wenecji w 1954 roku, Nagrody Państwowej I stopnia za całokształt twórczości w 1955 roku, Grand Prix na VI Międzynarodowym Biennale Sztuki Współczesnej w Sao Paulo w 1961 roku oraz złotego medalu na II Międzynarodowym Biennale Grafiki we Florencji w 1970 roku.

W 1960 roku Kulisiewicz został odznaczony Honorowym Obywatelem Miasta Kalisza. W 1984 roku artysta otworzył swoją dużą, jubileuszową wystawę w Kaliszu, co doprowadziło do utworzenia kolekcji prac artysty w kaliskim muzeum, a następnie w 1994 roku do otwarcia Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu. Obecnie Galeria, mieszcząca się na ulicy Łaziennej, posiada w swoich zbiorach liczne prace i szkicowniki artysty, korespondencje, fotografie, wydawnictwa, a także dokładnie zrekonstruowaną warszawską pracownię Tadeusza Kulisiewicza.

Tadeusz Kulisiewicz zmarł 18 sierpnia 1988 w Warszawie.

Biuletyn Informacji Publicznej Artyści Kaliscy Facebook Twitter YouTube

Instytucja Kultury Miasta Kalisza