Search

Kontakt

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina
 
pl. Św. Józefa 5
62-800 Kalisz
tel/fax 62 767 40 81

 

„Powrót (do) przyszłości”

W ramach projektu Powrót (do) przyszłości w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu przyjrzymy się historycznym i współczesnym związkom eksperymentalnej choreografii i sztuki performance. Do udziału w debacie na temat specyfiki działań performatywnych oraz kontekstu, w którym rozwijały się w Polsce i za granicą, zaprosiliśmy przedstawicieli młodego pokolenia choreografów oraz artystów i badaczy sztuk wizualnych.

Jak definiować performance? Czy jest powtarzalny? Jak się do niego przygotować? Jakie znaczenie ma jego dokumentacja? Na czym mogłaby polegać jego polityczna skuteczność? Jak performerzy pracują z cielesnością i jej symbolicznym wymiarem? Jak w swojej praktyce wykorzystują czas i przestrzeń? Jaki wpływ na działanie performera ma bezpośrednia obecność widza?

Na program składać będą się pokazy performance’ów tanecznych i dyskusje z udziałem ich twórców oraz wybitnych artystów realizujących prace w obszarze różnych mediów – Janusza Bałdygi, Izabelli Gustowskiej, Józefa Robakowskego i Przemysława Kwieka. Rozmowy poprowadzą kuratorki i autorki tekstów o sztuce – Małgorzata Kaźmierczak, Magdalena Kownacka, Agnieszka Sosnowska i Ewa Tatar.

Prace choreografek i choreografów, które pokażemy w Kaliszu, prezentowane były w teatrach, muzeach i galeriach w Polsce i za granicą. Łączy je odejście od kojarzonej z tańcem scenicznym narracyjności oraz redefiniowanie pojęcia wirtuozerii w kontekście praktyki performerskiej. Obecne jest w nich zainteresowanie działaniem i jego materialnością, statusem performera jako podmiotu i przedmiotu performance’u oraz ekonomiami uważności między wykonawcą a widzem.

W Black on Black Marta Ziółek i Anna Nowicka wykorzystują taniec uliczny jako narzędzie do badania ciężaru, masywności i siły ruchu. W surfingu Magdalena Ptasznik, aktywując złożony z ciała i obiektów krajobraz, wskazuje na sieć zależności między człowiekiem a jego otoczeniem. Hi Mary Kasi Wolińskiej to rozwijana od 2013 roku praktyka oczekiwania na tytułową Mary. W kolejnych epizodach tego projektu artystka poddaje refleksji solowy horyzont pracy i formułuje strategie przezwyciężania związanych z nim ograniczeń. Oparty na medytacyjnej praktyce ruchowej performance Exercising Attention #7 Ani Nowak eksploruje zależności myśli i akcji, zapraszając do wypróbowywania różnych form uwagi i uważności. W What do you really miss? Marii Zimpel ciało performerki wchodzi w dialog z przestrzenią, pamięcią i wyobraźnią. Some Other Things Przemka Kamińskiego nawiązuje do „tanecznych konstrukcji” amerykańskiej choreografki Simone Forti, które widzowie po raz pierwszy zobaczyć mogli w 1961 roku w legendarnym lofcie Yoko Ono przy Chambers Street w Nowym Jorku. We wrześniu i w październiku 2016 roku zaprezentujemy również dwie nowe prace, w których Agata Siniarska i Alex Baczyński-Jenkins odnosić będą się do zagadnień związanych z historią polskiego performance art.

Poprzez wymianę doświadczeń i konfrontację perspektyw będziemy poszukiwać punktów stycznych, linii kontynuacji oraz różnic w myśleniu o tworzeniu performance’u. Naszym celem jest międzypokoleniowa dyskusja o miejscu tego zjawiska w historii sztuki oraz stawianie pytań o jego przyszłość.

PROGRAM

14.04, godz. 18:00
Marta Ziółek – Black on Black / Magdalena Ptasznik – surfing

Po spektaklu odbędzie się dyskusja z artystkami oraz z gościem specjalnym – Józefem Robakowskim. Rozmowę poprowadzi dr Małgorzata Kaźmierczak.

12.05, godz. 18:00
Kasia Wolińska – Hi Mary / Ania Nowak – Excercising Attention #7

Po spektaklu odbędzie się dyskusja z artystkami oraz z gościem specjalnym – Izabellą Gustowską. Rozmowę poprowadzi Ewa Tatar.

2.09, godz. 18:00
Maria Zimpel – What do you really miss? / Alex Baczyński-Jenkins – PREMIERA

Po spektaklu odbędzie się dyskusja z artystami oraz z gościem specjalnym – Januszem Bałdygą. Rozmowę poprowadzi Agnieszka Sosnowska.

15.10, godz. 18:00
Przemek Kamiński – Some Other Things / Agata Siniarska – PREMIERA
Po spektaklu odbędzie się dyskusja z artystami oraz z gościem specjalnym – Przemysławem Kwiekiem. Rozmowę poprowadzi Magdalena Kownacka.

Kurator: Mateusz Szymanówka

Na wszystkie wydarzenia <<>>WSTĘP WOLNY<<>>

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Biuletyn Informacji Publicznej Artyści Kaliscy Facebook Twitter YouTube

Instytucja Kultury Miasta Kalisza