Search

Kontakt

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina
 
pl. Św. Józefa 5
62-800 Kalisz
tel/fax 62 767 40 81

 

Wystawa Michała Mąki w Galerii Pulsar

FLORA

„Flora” jest częścią cyklu prac „Cyfrowy Antyk”, w którym podejmuje próby malarskie związane z błędem cyfrowym. W projekcie staram się połączyć inspiracje dzisiejszą sztuką cyfrową z wizerunkiem starożytnych, klasycznych rzeźb. Prace mają na celu odtwarzanie różnorodnych procesów, które generowane są poprzez błędny zapis danych: upływ czasu, niedoskonałość reprodukcji, mechaniczne i cyfrowe uszkodzenia. Wizualna usterka jest punktem wyjścia do tworzenia obrazów na swój sposób figuratywnych, które zaczynają przedstawiać zupełnie coś nowego. Poprzez moje prace chciałbym nakłonić widza do refleksji nad wielowymiarową przestrzenią abstrakcji i prawdy artystycznej. Grecko-rzymski kanon piękna traktowaliśmy jako wzór dla idealnych wizerunków. Dzisiejsza technologia daje nam niemal nieograniczone możliwości perfekcyjnej obróbki danych i tworzenia doskonałych dzieł ale to właśnie błąd, podobnie jak gest ręki, nadaje pracy oryginalność. W projekcie „Cyfrowy antyk” zestawiam więc dwa odmienne światy aby zapytać jak na przestrzeni wieków kształtowała się wartość sztuki, w jakim jej okresie się teraz znajdujemy oraz dokąd zmierzamy.

W pracach wykorzystuję uniwersalne wizerunki greckich bogów ale także klasyczne dzieła z najbliższego otoczenia, jak choćby rzeźba „Flory”, która znajduje się w kaliskim ratuszu miejskim. Moim ulubionym warsztatem pracy są ręcznie wycinane szablony, taśmy malarskie oraz farby akrylowe w sprayu.

Michał Mąka

Urodził się w Kaliszu w 1989 r. Jest absolwentem studiów magisterskich na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dyplom magistra zdobył w Pracowni Malarstwa prof. zw. Marka Zaborowskiego i dr Joanny Dudek, natomiast aneks z grafiki warsztatowej uzyskał w Pracowni Grafiki Warsztatowej dra hab. Macieja Guźniczaka. Zajmuje się malarstwem, grafiką warsztatową, plakatem, fotografią, sztuką ulicy. Najczęściej umieszcza prace w opuszczonych, postindustrialnych budynkach, które pragnie ożywić. W swoich najnowszych kompozycjach nawiązuje do estetyki glitch artu oraz sztuki kinetycznej. Projekt Error, który realizuje, jest podjęciem próby malarskiej związanej z błędami – cyfrowymi i analogowymi – występującymi w dobie digitalizacji obrazu. Brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w Toruniu, Bydgoszczy, Sopocie („Salon Odrzuconych”, Państwowa Galeria Sztuki, 2016), Warszawie, Poznaniu, Sieradzu, Kaliszu. Regularnie bierze udział w festiwalach twórców murali (Massachusetts, USA, Nottingham, Anglia) a swoje prace prezentował w przestrzeni miejskiej takich miast, jak: Kalisz, Poznań, Wrocław, Warszawa, Gdańsk, Berlin, Rzym, Londyn, Boston, Worcester (USA), New York, Providence, Lynn (USA), Bünde (GER). Jest laureatem nagród: V Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Ikony Popkultury” we Wrocławiu (2015) i Ogólnopolskiego Konkursu na Projekt i Wykonanie Muralu na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (2016) oraz dwukrotnym laureatem nagrody publiczności w „A-Kumulacjach, Kaliskim Biennale Sztuki” ( 2017, 2019). Otrzymał stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego (2017) i Nagrodę Prezydenta Miasta Kalisza za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej w sezonie kulturalnym 2017/2018.

www.michalmaka.com

www.streetartnews.net

www.globalstreetart.com

www.isupportstreetart.com

www.londonstreetartdesign.co.uk

www.porcester.com

www.platinumcheese.com

www.beyond-walls.org

Biuletyn Informacji Publicznej Artyści Kaliscy Facebook Twitter YouTube

Instytucja Kultury Miasta Kalisza